TARİH ARALIĞI

Başlangıç Tarihi
Seç
Bitiş Tarihi
Seç

ARANACAK KRİTER

Kriter Seçin
Makale Başlığında

ARANACAK KELİME

Örnek “vergi mevzuatı”

14.10.2013

Trafik Para Cezaları Kazaları Önler mi?

Bayram are(i)fesindeyiz. Yıllardır her bayram are(i)fesinde tarfik ile ilgili uyarılar yapılmasına karşın her bayram sonunda trafik kazalarında yitirdiğimiz insanlarımızın sayısı bildirilir. Yıldan yıla ölümlü kaza sayısındaki azalış nedeniyle şükreder, ölümsüz , kazasız trafik umudumuzu yüreğimizde taşırız.

Son haftalarda çok sayıda trafik para cezasının sürücülerimize gönderilmesine dair haberler yer alıyor basınımızda..Zamanında gönderilemeyen bildirimlerin, posta ödeneği olanağına kavuşan kamu kurumunca gönderilmesine bağlı bir ardışık gönderi süreci yağandığı söylenmekte..Diğer taraftan zamanında yapılmayan bildirimlerin, mevcut durumda yapılmasını hukuka aykırı değerlendirerek dava konusu yapanların olduğu ve yargı nezdinde sonuç aldığı da konuşulan bir başlık.

Müfettişlik yapanlarımız ve halen müfettişlik yapmakta olanlarımız deneyimlerinden anımsarlar: daire teftişleri yapılırken pul ödeneği olmayan dairelerimizin kamu alacağını takip için yapmaları gereken tebliğleri yapamadıkları belirlendiğinde teftiş raporları aracılığıyla <evet..bizzat gördüm..gerçekten dairemizin pulu kalmamış..tez elden pul gönderile..tebliğlerin yapılması sağlana> manasında bildirimler yapılırdı merkezü idaremize..Naçizane çokca yadırgadığım bu rapor içeriği konusunda, <koskoca dairemiz ve amiri pulumuz yok dediğinde ikna olmayan merkezimizi müfettiş olarak şahitliğimizle pul göndermeye ikna etemk durumundaysak durmumuz pek de iyi sayılmaz> derdim. Anımsayanlarımız açısından bu hikayenin en az 50 yıl geriye giden bir geçmişi vardır ülkemde. İçinde bulunduğumuz yüz yılın 2013 yılı sonuna doğru bu anektodu hatırlatan, ödenek yetersizliğinin aşılmasına bağlı olarak aylardır tebliğ edilemeyen cezaların tebliği durumu bir burukluk yarattı. Aşamadık mı halen bu sıkıntımızı dedirtti.

Bizi geçmişe götüren, trafik para cezalarına dair toplu ve sürücülerimizi çileden çıkaran bildirimlerin hukuka aykırılığı ya da uygunluğu bir yana <neden halen böyle bir ödenek sıkıntısı yaşıyoruz?> sorusunu daha fazla önemsiyoruz..Bayram arefesinde bu konuya sadece şöyle teselli bularak olumlu bakmak istiyoruz: UMARIZ BU DURUM SÜRÜCÜLERİMİZİN TRAFİK KURALLARINA UYMA İRADELERİNE ETKİ EDER DE ÖLÜMSÜZ KAZA DEĞİL, KAZASIZ BAYRAMLAR KUTLARIZ ÜLKEMİZDE..Umut fakirin ekmeği..

Sağlıcakla, kazasız bir bayram dileriz.

 

YORUMLAR

  • Yine ölümlü kazalarımız var bu bayram..maalesef..

    Ziyaretçi

Daha Fazla