TARİH ARALIĞI

Başlangıç Tarihi
Seç
Bitiş Tarihi
Seç

ARANACAK KRİTER

Kriter Seçin
Makale Başlığında

ARANACAK KELİME

Örnek “vergi mevzuatı”

21.3.2019

GİDENLERİN ARDINDAN KARANFİLLER KANARKEN

(Şair, Yazar, Eski Gelirler Kontrolörü Recep YILMAZ anısına)

Bu ayın üçüncü günü Recep YILMAZ’ın vefat haberi geldi. İstanbul’da yaşıyordu. Bir süredir hastaydı. Tedaviler aldı, yorucu bir süreç geçirdi. Kaybettik.

Recep YILMAZ şiir yazardı, öykü yazardı, roman yazardı. Edebiyata dair ehliyeti olanlarca, yazdığı her türde takdir aldı. Duygularını dile ve yazıya döküşündeki mahareti bir çok bileni heyecanlandırırdı.

13 Mart 2016 günü Güvenpark/ANKARA’da kaybettiğimiz Oğuzhan DURA’ya Karanfiller Kanarken diye seslenmişti. Mayıs 2016’da yayımlanan Karanfiller Kanarken başlıklı yazısında “…Kim demiş güzel insanlar ölür diye. Onların sevenleri vardır. Yüreklerini mekân eyler, yaşadıkça yaşatırlar …” diyor Recep YILMAZ.

Onun kadar ehil olmadığımız bu alanda O’na onun gibi seslenemeyeceğiz. Burukluktur duyguları bizler adına dile ve yazıya dökebilenlerin gidişleri. Eksikliktir bencilliğimiz gereği. Oysa Onlar belki de gidişleriyle “olmuşlardır”. Ulşamışlerdır olasılıkla en olgun zamanlara. Belki kısa görünen yaşamlarında yansıttıkları eserleriyle görevlerini tamamlamışlardır.

Gidenlerin ardından yokluklarına dair duyumsadığımız hüzün, üzüntü ve zaman zaman gidişlerine dair isyan, özünde kaybeden olmakla ilgili bir bencilliktir belki de. Belki de onlar veda edebilenleriyle edemeyenleriyle dinlenmektedirler. Tesellisi değil olasılıkla…Görev tanımlarımız bize uygun görülen görev tanımıyla özdeş değil olasılıkla..Bir şeyleri eksik yarım bırakarak gittiklerini düşündüklerimiz  belki de zaten bize göre eksik yarım kalanın muhatabı değillerdi hiç…

Recep YILMAZ…Tabii ki özleyeceğiz..Tabii ki biz sensiz eksiğiz..Tabii ki daha kim bilir neler neler yazabileceklerinden mahrum kaldık…Ama inanıyoruz ki şu tümcelerin dahi yazımında şahsının edebi ehliyeti bize ilham veriyor. Sen gibi olmak çok değerli çocukların Gül Öykü ve Mehmet Kardeşlerimizin misyonu olabilir…Bu bizim haddimiz değildir…Lakin bize verdiğin ilham ile adının geçtiği üç beş söz edebilmek dahi bir teselli…

Sevenlerin var Recep YILMAZ..Yaşadıkça yaşatabilmemiz ümidiyle..Rahmet ile….